Sadržaj

24. 3. 2025.

Maske i ljudska prava

Maske i ljudska prava

Kako je tema ovogodišnjeg Dana škole bila kasni srednji vijek i renesansa, u fašničkoj veljači smo se nadovezali i na pokladne običajne, maškare i festivale iz tog vremenskog perioda. Tako su se učenici MYP razreda na satima Visual arta, Povijesti i Građanskog odgoja upoznali s raznovrsnim srednjovjekovnim i renesansnim maskama, kroz likovnu umjetnost i u kontekstu osobnog i socijalnog razvoja.

Kroz interdisciplinarni projekt pod nazivom Maska kao kazna ili kao dio osobnosti učenici su se ponajviše na satima Visual arta upoznali sa značenjem i vrstom maski u srednjem vijeku i renesansi, te njihovim likovnim obilježjima. Na satu Povijesti učenici su se upoznali s temeljenim ljudskim pravima (prema Općoj deklaraciji o ljudskim pravima) u odnosu na srednji vijek/renesansu i sadašnjost. Na satu Građanskog odgoja učenici su istraživali ljudska prava, a poseban naglasak je bio na slobodi izražavanja.

Oblikujući letke o ljudskim pravima prikazali su kako ovo pravo štiti različite oblike izražavanja: od vizualnog (slike, fotografije i video), audio (glazba, iskazane riječi itd.) i ponašanja (izvedba ili akcija). Oblikujući Maske srama i maskarade renesanse maske na satima Visual arta učenici su kroz kreativno izražavanje prikazali problematiku slobode verbalne i neverbalne komunikacije.

Učenici MYP3 su se najprije upoznali s maskama srama kao konceptom koji je nastao u srednovjekovnoj Europi, a zatim ga usporedili s konceptom ljudskih prava danas. Promatrajući artefakte maski srama iz različitih europskih muzeja reinterpretirali su i oblikovali maske od tankog kartona.

Maska srama, u 16.st u Europi, bila je najblaža kazna koju je optuženi mogao dobiti. Te metalne rešetkaste maske su bile izrađene u obliku koji je simbolizirao prirodu nečijeg zločina. Prvenstveno su se koristile za kažnjavanje žena koje su bile optužene za svađe, ogovaranja, prisluškivanja i špijuniranja. To je razlog zašto su ženske maske srama imale groteskna lica, velike magareće uši i izdužen, isplažen jezik.

Muške maske srama uglavnom su bile u obliku svinjske glave koja je označavala lošu higijenu ili u obliku vučje glave s oštrim zubima za one čiji je jezik bio vulgaran ili uvredljiv. Maska bi im bila pričvršćena oko glave/lica dok bi paradirali gradom, često nesposobni govoriti. Maska je mogla imati i zvono na vrhu, što bi dodatno privuklo pozornost na spektakl. Šetnja gradom s maskom srama na glavi predstavljala je oblik javnog poniženja i društvenog kažnjavanja.

U to vrijeme, u Hrvatskoj, u Zagrebu, nakon presude, osuđenik bi trebao nositi masku od Markova trga do vrata Dverca, kako bi svi građani mogli vidjeli tu sramotu.

S druge strane, renesansna venecijanska maska odraz je osobnosti lika koji ju slobodno nosi. Tako je maska sluškinje Colombine, lika iz Commedia dell’Arte iz 1530. godine, harlekinska maska. Kao i Harlekin, ona je sluškinja, ali taj njen položaj je ne sprječava da bude iskrena, drska i, prije svega, oštroumna. Ukratko, ona je doista tašta maska ​​koja uvijek jako pazi na vlastiti izgled, ali ima i jaku osobnost. Možda joj je to jedina šansa za opstanak u svijetu Commedia dell’Arte, koji je apsolutno muški svijet.
Columbina je tradicionalno polumaska ​​ukrašena raznim nakitom, perjem i tkaninama. Često oslikana zlatnom ili srebrnom bojom, držala se na mjestu vrpcom ili štapom.

Učenici MYP1 razreda su najprije promatrali venecijanske maske lika Columbine iz različitih povijesnih izvora, a zadatak im je bio da naprave svoju vlastitu masku s prepoznatljivim likovnim elementima Columbine harlekinske maske.

Ovaj školski projekt je rezultirao izložbom likovnih/vizualnih i literarnih radova u glavom hodniku škole, a sve maske su funkcionalne, kreativno i vješto napravljene, pozivajući promatrača da ih nosi.

Ivana Devernay Cimić,
učiteljica likovne kulture

Prečice