Sadržaj

15. 10. 2024.

Više giga nije manje briga, 2. dio

Više giga nije manje briga, 2. dio

Je li mobitelima mjesto u školi?

Znači li više gigabajta lakše povezivanje s ljudima?

Kako tehnologija utječe na mentalno zdravlje?

Samo su neka od pitanja koje je problematizirala afirmacijska skupina učenika dok joj se s druge strane u pobijanju argumenata snažno suprotstavila negacijska.

Dan mentalnog zdravlja, ove školske godine, obilježen je brojnim aktivnostima, a između njih i debatom na tezu Više giga nije manje briga. Učenici školskog debatnog tima Paula D., Barbara B., Tara H. u afirmacijskoj ekipi, Jelena Kim B., Hana H. i Ivan S. u negacijskoj ekipi debatirali su o prednostima i nedostacima uporabe pametnih uređaja, prvenstveno u školi, ali i općenito u životu djece i mladih. Afirmacijska skupina u svojem govoru postavila je niz čvrstih argumenata vezanih uz negativan učinak korištenja mobitelja u školi i školskom okruženju na face to face odnose, ali i akademski život, odnosno ometenost pažnje i koncentracije s nastavnih sadržaja, kao i utjecaj na dinamiku tijekom nastavnog procesa i vođenje razrednog odjela od strane učitelja.

Navedenom je negacijska skupina vrlo vješto nastojala doskočiti kako bi ih pobili navodeći sveukupnost dostupnih alata u online okruženju i svladavanju akademskih obveza, kao i mogućnost različitih načina povezivanja i kada nisi u stvarnom društvu druge osobe.

Ovu žustru raspravu, pratili su svi učenici predmetne nastave, nastojeći i sami procijeniti, neovisno o svojem mišljenju, je li afirmacijska skupina izgradila čvrst slučaj ili ih je negacijska skupina ipak uspjela poljuljati i srušiti. No, glavnu ulogu u odluci o pobjedničkoj ekipi, imala su tri nasumično odabrana učenika, koja su se okušala u ulozi sudaca i koji su prema objektivnim kriterijima procjenjivali govornike te donijeli sud o tome koja ekipa je ipak bila uspješnija.

Jednoglasno su se složili da je ova debata bila mrtva trka.

Ivona Vrekalić, socijalna pedagoginja

Prečice